להתחברות

מחקר איכותני

עמדות המורות על מעורבות הורים | עמוד דיון

In order to view the discussion -please log in.

תוכן עניינים

חלק ב'

לקריאה

תגובות אחרונות

user profile image
רוני צח - חומים
30.05.2019 1:17

תמה מעניינת ומפורטת בפירוט והרחבה. בנוסף, חשוב לי להוסיף שבעייני נושא זה ראוי לחקר ומעקב. כפרח הוראה בחובי חששות מפני הירידה אל השדה המקצועי בכלל, ומהמפגש הראשוני עם הורי התלמידים בפרט. מסקרן להיחשף לתוצאות המחקר. בהצלחה בהמשך.

user profile image
כרם גפן - ירוקים
19.05.2019 16:53

לדעתי, התמה שבחרה קבוצת הכחולים בהירה ומשכנעת. הנושא של מעורבות לעומת התערבות הוא קריטי והצלחתי להשתכנע מדבריהן שהקו בין השניים הוא דק. כמו כן, שני הציטוטים טוענים כי התערבות שונה ממעורבות. בציטוט הראשון ובשני כאחד מודגש ההבדל בין השניים- התערבות היא לרוב שלילי ומעורבות מצטיירת כחיובית.

user profile image
נטע ביצור - כחולים
19.05.2019 16:46

תמה שנייה: התנסות כמקדמת מתוך כל הראיונות עולה כי בשנים הראשונות למקצוע מעורבות הורים יכולה לערער את הביטחון האישי והמקצועי של המורה בתחילת דרכה. הורה מתערב שמטיל ביקורת על תפקוד מורה בתחילת דרכו גורם לחששות ואף יכול להוות איום. אף על פי כן, ככל שהניסיון בהוראה גדל, כך החששות והאיום מצד ההורים מוסר אט- אט עד כדי היעלמות.

user profile image
הודיה הררי - כחולים
19.05.2019 16:44
ציטוט המחזק את התמה השנייה: התנסות כמקדמת הייתי מציעה לעבוד גם במערכת החינוך תוך כדי הלימודים… לחוות את כל הדבר הזה, לשבת באספות הורים בתצפית, ולבצע תצפיות. שתהיה מורה חונכת לשנים הראשונות בהוראה, כדי שתשתף בחוויות שלה מול ההורים ותדריך את המורים הצעירים כיצד להתנהל מול הורים…לדעתי כל הדברים הללו יכולים לתרום ולסייע בהכנה לכניסה לשדה" (מורה א'). "אין לי כבר חששות, היו לי פעם, אחרי מעל 20 שנה במערכת אני לא חושבת שהורה יכול לאיים עלי. אבל, בשנים הראשונות בהחלט חשתי מאוד מאוימת.. בהחלט למורה צעיר זה מאיים, לא נעים וזה גורם לרעידת אדמה מקצועית" (מורה ב').
user profile image
אורי הירשפלד - כחולים
19.05.2019 16:40
תמה ראשונה- התערבות לעומת מעורבות. ציטוט: "מעורבות הורים שהופכת להתערבות עלולה להחליש את הצוות החינוכי מכיוון שגם התלמידים מתחילים לזלזל בצוות החינוכי". (מורה א') "מעורבות הורים היא לא הורים שמתקשרים כל היום ומעבירים ביקורת אלא הורים שרוצים לדעת מה קורה עם הילדים שלהם בבית הספר וישמחו לסייע בעת הצורך". (מורה ב') מציטוטים אלו ניתן לראות כי שתי מורות שונות ציינו כי ישנו גבול בין מעורבות חיובית של הורים לבין התערבות שהופכת לשלילית. המורות הביאו דוגמאות להתערבויות מזיקות למשל כאשר הורים מתקשרים ומתלוננים ללא הפסקה אל המורה. התערבות זו מובילה לזלזול במורים ואף גורמת גם לתלמידים לזלזל בהם. ישנה התערבות חיובית ודוגמה לכך היא הורים המעוניינים לדעת מה קורה עם ילדם בבית הספר ולעזור בעת הצורך.    
user profile image
הודיה הררי - כחולים
19.05.2019 16:33

תמה מס' 1: מעורבות לעומת התערבות תמה זו דנה בשני מושגים מרכזיים, התערבות ומעורבות של הורים במערכת החינוך. ממרבית הראיונות הסקנו כי יש ציפייה ורצון למעורבות הורית מצד מורים, אך הגבול בין מעורבות להתערבות עלולה לחצות גבול, ולהפוך להתערבות שלילית ומזיקה לאינטראקציה המשולשת של הורה, מורה וילד. בזמן ניתוח הראיונות הבחנו כי המושג התערבות הורים עלה רבות לצד המושג מעורבות, ונתפס שלילי מצד המורות. לכך לא ציפינו ביציאה לראיונות.

user profile image
נטע ביצור - כחולים
19.05.2019 16:22

שאלה: מהן עמדותיהן של מורות מקצועיות בתיכון כלפי מעורבות הורים במערכת החינוך? שיטה: ראיונות עומק חצי מובנים שדה: בית ספר תיכון

מקורות קשורים

משתתפים